başvuru, bilimsel araştırma, çek cumhuriyeti, doktora, oturum izni, vize

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Bu yazıda Çek Cumhuriyeti vize işlemlerini anlatacağım.
Daha önceki yazılarda doktora kabul sürecini anlatmıştım. O süreç devam ederken vize işlemlerimi de halletmem gerekiyordu. Şimdiye kadar bir şekilde Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapmaya teşebbüs etmiş olanlar vize almanın deveye hendek atlatmakla eşdeğer olduğunu bilirler. Ben de bu bilgiye sahip olduğumdan işlemleri milyonlarca kez kontrol ederek yaptım.
Resmi doktora kabulüm henüz gerçekleşmemiş olduğundan Ostrava Üniversitesi’yle iş akdi imzalayarak, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na “Bilimsel Araştırma Amaçlı Uzun Dönem Oturum İzni”ne başvurmam gerekiyordu. Buradan sonrasını aşama aşama anlatmakta fayda var. Çünkü başvuru sürecinde, bahsettiğim vize tipine başvuran hiç kimseye rastlamadığımdan oldukça zorlandım. En önemli yoldaşım Erasmus öğrencileriydi 🙂
1- Vize Randevusu: Buradaki en önemli konu randevuyu erken almak. Çünkü özellikle yoğun dönemlerde randevuların hızlı tükenebildiğinden bahsediyorlar. (Gerçi bu Ankara için daha büyük bir sorunmuş.) İnatla üniversitedeki ilgili birime hangi tipte randevu alacağımı sormama rağmen yanlış bilgi verdiklerini maalesef sonradan öğrendim. 180 güne kadar olan anlaşmalarda “Bilimsel Araştırma Amaçlı Uzun Dönem Vize”ye başvurmak gerekiyorken, 180 günden uzun olan anlaşmalarda “Bilimsel Araştırma Amaçlı Uzun Dönem Oturum İzni”ne başvurmak gerekiyormuş. Ben Haziran ayının başında 24 Haziran “Bilimsel Araştırma Amaçlı Uzun Dönem Vize” için randevumu aldım. Arkasından iş akdi elime ulaştığında, sözleşmenin 1,5 senelik olduğunun farkına varınca Konsolosluk ile görüştüm. “Başvurumun büyük ihtimalle kabul edilmeyeceğini, yine de randevuya gelmemi” söylediler. Zaten Mevcut randevu tarihim geçmeden yeni randevu alamayacağımdan yapacak bir şey yoktu.
2- Belge Toplama: Randevu sonrası ben bütün belgeleri oturum iznine başvuracakmışım gibi hazırladım. İlgili belgeler Konsolosluğun sitesinde mevcut. Üniversitenin göndermesi gereken belgeler özellikle; (ıslak imzalı olmak kaydıyla) iş akdi, konaklama belgesi ve ülkeden ayrılışımdan itibaren 6 ay içinde çıkacak tüm masrafları karşılayacaklarına dair taahhüt mektubuydu. Bu belgeler okul tarafından, ülkenin kendi içinde kullandığı online sistem üzerinden Konsolosluğa da ulaştırılıyor. Randevuya gitmeden önce, Konsolosluğu arayıp belgelerin ulaşıp ulaşmadığını öğrenmekte fayda var.
Hazırlanan tüm belgelerin Çekçe olması gerekiyor, benim belgelerimin arasında bir tek apostilli sabıka kaydının çevirisi gerekiyordu. Çeviri işlemleri için birkaç çeviri büro ile görüştüm, genel fiyat sayfa başına 100 TL civarı. Sonradan Erasmus forumlarından Konsolosluğun çevirmen önerdiğini öğrendim. Mail yoluyla çevirmen listesini istedim. İlk görüştüğüm Eva Sevinçli 30 TL’ye 2 sayfalık belgemi çevirip mail yoluyla ulaştırdı, bu durumda noter onayına veya Eva Hanım’ın imzasına ihtiyaç kalmıyor, çünkü Konsolosluk ile aralarında kullandıkları online paraf sistemi var. Ayrıca tüm belgelerin fotokopisini almakta fayda var.
3- Randevu günü: Sabah 09.00’da Harbiye’deki Konsolosluktaydım. Çok fazla beklemeden ismim okundu zaten. Asıl olay burada başlıyor, insanlık dışı muameleye hazır olun. Vize memuru tüm belgeleri inceliyor. Online sistemden kendilerine ulaşmış olmasına rağmen, bende bulunan ıslak imzalı belgelerin tamamını aldılar. Ben başvuru tipi yanlış olduğu için sorun çıkmasını beklerken sorun bambaşka bir yerden çıktı. Belgeleri incelerken vize memuru İstanbul’da ikamet etmeme rağmen Hatay’da çalıştığımı gördü. Durum böyle olunca İstanbul’da yaşadığımı kanıtlamamı istedi. Yanımda resmi adresimin bulunduğu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği vardı ancak vize memuru kesinlikle kabul etmeyeceğini, adıma düzenlenmiş fatura ve muhtardan alınmış ikamet belgesini görmek istediğini söyledi. Evdeki arkadaşımdan faturaları ve kira kontratını isteyebileceğimi söylesem de kesinlikle muhtarlık kâğıdını istediğini ve ertesi gün “sabah” getirmemi “buyurdu”. Ertesi gün “sabah” 10.00 civarı gittiğimde 9.00’dan sonra asla içeri alamayacaklarını öğrendim. Dolasıyla işim yine bir sonraki güne kaldı.
Son işlem olarak İstanbul’da yaşadığımı kanıtlamayı başarınca 32 TL karşılığında başvurum tamamlandı. Burada pasaporta başvuru tarihini içeren bir damga basıp geri veriyorlar. Geriye sadece vize çıkmasını beklemek kalıyor. Bu süre bana 60-90 gün olarak bildirildi.
4- Sonuç: Ben sonucu beklerken bir yandan da (içim içime sığmadığı için olsa gerek) Çek İç İşleri Bakanlığı’nın sitesinde fink atıyordum. 🙂 Bu sırada oturum izni çıkanların haftalık olarak sitede duyurulduğunu fark ettim. İlgilenenler şu adresten ulaşabilir: http://www.mvcr.cz/mvcren/article/status-of-your-application.aspx Takip edebilmek için başvuru numarasına ihtiyaç var ve Konsolosluk bu numarayı vermiyor, [email protected] adresine mail atarak bu numarayı öğrenebilirsiniz.
Ben bu işlerle uğraşırken, daha başvurunun yaklaşık 28. gününde oturum iznimin onaylandığına dair maili aldım. Hemen Slavia’dan sigortamı yaptırdım. İş akdimde okulun bana sigorta yaptıracağına dair taahhüt bulunuyordu, dolayısıyla sigortamı 2 aylık yaptırmam yeterli oldu. Tüm sigorta işlemleri maksimum yarım saat sürüyor. Öğlen 1’de gidip 20 dakika bekleyerek giriş vizemi aldım. Bundan sonraki aşamada Çek Cumhuriyeti’ne ulaştığımda emniyete uğrayıp oturum izni kartımı almam gerekiyor. Onunla ilgili bilgiyi alınca yazarım. 2 gün sonra Çek Cumhuriyeti’ne uçuyorum.
Vize işlemlerim hallolurken bir önceki yazılarda bahsettiğim Almanya’daki enstitüden mülakata davet ettiler. Ancak bu noktada Ostrava’yı reddetmek ve Almanya’da mülakata girmek pek etik olmayacaktı. Dolayısıyla içim kan ağlayarak daveti reddetmek zorunda kaldım 🙁

Vize işlemleri ile ilgili sorunuz olursa [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın Ankara ile İstanbul birbirinden çok farklı işliyor. Hatta ben bir şey sormak için Ankara’daki Büyükelçiliği aradığımda oradaki kadın İstanbul’dakilere bayağı giydirdi. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir